Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rožnovsko

 

Rožnovsko

 
 
 
Rožnovsko je kraj s nejstarším a největším muzeem lidové architektury u nás, kraj pod Radhoštěm, kraj folklóru, celoroční turistiky, kvalitních služeb a pohostinných lidí.

S Rožnovskem je spojována zejména lidová architektura, a to nejen ta soustředěna v rožnovském skanzenu, ale nacházejí se tady rovněž významné církevní památky, jako je kaple na Radhošti nebo poutní chrám v Zašové, a další zajímavosti, jako je areál Pusteven nebo socha Radegasta. Kulturní krajina Rožnovska, jehož osu tvoří Rožnovská Bečva, je výsledkem staletého působení člověka na přírodu. Oblast je součástí CHKO Beskydy a k nejcennějším rezervacím patří Kněhyně. Oblíbeným cílem turistů je Radhošť s rozhlednou Cyrilka. Na Rožnovsku je velmi silná folklórní tradice. Jen ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm se každoročně koná na šest desítek folklórních akcí. Rožnovsko je oblastí s bohatou nabídkou rekreačních možností, včetně sportovního vyžití a kvalitních doprovodných služeb. Prožít se tu dá příjemná dovolená i víkend. Zimní dovolená na Rožnovsku nemusí být jen lyže nebo brusle, ale také kuželky, bowling, vířivka nebo masáž.

 

Památky a historie Rožnovska

 
 
S Rožnovskem je spojována zejména lidová architektura, ale nacházejí se tady rovněž významné církevní a technické památky, památky na 2. světovou válku a další zajímavosti.

Hrady a zámky

Příkladem hradní zříceniny je třeba Hradisko u Rožnova pod Radhoštěm, z něhož se dochovaly zbytky zdí, brána a příkop s valem.

Církevní památky

Zřejmě nejznámější církevní památkou je kaple sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti dokončena v románsko-byzantském stylu v roce 1898. Nejznámějším mariánským poutním místem Valašska je Zašová s poutním chrámem zasvěceným Navštívení Panny Marie. Uctíván je vzácný obraz Panny Marie s Děťátkem a poutní místo Stračka s pramenem kvalitní pitné vody opředeným pověstí. Z dalších katolických kostelů stojí za zmínku barokní kostel Všech svatých z roku 1764 v Rožnově pod Radhoštěm nebo kostel v Hutisku-Solanci zasvěcený sv. Josefu s ojedinělou nástěnnou výzdobou malíře Františka Podešvy. Z evangelických kostelů stojí za pozornost kostel ve Stříteži nad Bečvou, roubený kostel v Rožnově pod Radhoštěm pocházející z 50. let minulého století.

Lidová architektura a památky venkova

Největší soubor lidových staveb se nachází v rožnovském skanzenu a jeho třech částech – Valašském městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině. Zajímavé lidové stavby se dochovaly v řadě dalších obcích, například dřevěná zvonice z roku 1835 v Dolní Bečvě, zvonička ve Vidči z roku 1775, roubená zvonice ve Valašské Bystřici, budova fojtství v Hutisku-Solanci. Valašská, ale i kysucká lidová architektura byla inspirací Dušana Jurkoviče při tvorbě komplexu Pusteven s restaurací Libušín a hotelem Maměnka na přelomu 19. a 20. století. Na výzdobě interiéru Libušína se podílel i Mikoláš Aleš.

Technické památky

V Mlýnské dolině Valašského muzea v přírodě, rožnovského skanzenu, si návštěvníci mohou prohlédnout funkční vodní mlýny, valchu, pilu, lisovnu oleje nebo vozovnu s expozicí „Dopravní prostředky na Valašsku“.

Historická města

Jako Národní kulturní památka jsou chráněny stavby architekta Dušana Jurkoviče na Pustevnách a Valašské muzeum v přírodě, známý skanzen, v Rožnově pod Radhoštěm.

Turistické atrakce

Třímetrová žulová socha pohanského slovanského boha Radegasta, kterou vytvořil Albín Polášek stojí na Radhošti od roku 1931, kdy nahradila starší originál, který dnes lze spatřit na frenštátské radnici. Na Radhošti nedaleko Pusteven je rozhledna Cyrilka. V Hutisku-Solanci se nachází kamenný památník věnovaný Charlottě Garrigue Masarykové, který je jediný svého druhu v České republice. Pozoruhodná je i místní smuteční síň postavená ve tvaru valašského klobouku. Zajímavé osudy měla socha T. G. Masaryka ve Stříteži nad Bečvou před evangelickým kostelem, která byla postavena v r. 1930. Za druhé světové války a v období normalizace byla několikrát odstraněna a znovu postavena.

Vojenské památky

V sedle mezi Kněhyní a Čertovým mlýnem leží Kněhyňská louka s pomníčkem 1. čs. Partyzánské brigády Jana Žižky a zbytkem bunkru, východně pomníček partyzánky Růženy Valentové. Ve Valašské Bystřici se nacházejí hroby portášů, lidových četníků. Památník na Kladnaté v Horní Bečvě je postaven na místě bývalé usedlosti Tkáčových, která byla vypálena po přestřelka mezi německými vojáky a partyzány na podzim roku 1944.

 
 

 


Archiv

Kalendář
<< leden / 2021 >>


Statistiky

Online: 2
Celkem: 94254
Měsíc: 885
Den: 26