Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hornovsacko

 

Hornovsacko

 
 
 
Hornovsacko je krajem valašských dřevěnic, hlubokých lesů i moderně vybavených sportovních a lyžařských areálů se špičkovými službami.

Na Hornovsacku je řada cenných památek lidové architektury, jako jsou vesnické památkové zóny v Huslenkách, Velkých Karlovicích nebo Zděchově, ale i památky židovské a zajímavé turistické atrakce. Kulturní krajinu Hornovsacka odedávna obývali nejen Valaši, ale i naše největší šelmy – medvěd, vlk a rys. Bez chrámů přírody, jako je pralesní rezervace Razula s 350 let starými jedlemi, by to možné nebylo. Na Hornovsacku se nachází několik muzeí a památníků věnovaných umělců, kteří v regionu působí či působili, koná se tu řada folklórních akcí, z nichž nejznámější je asi folklórní festival Vsetínský krpec, ale také jazzový festival. Hornovsacko nabízí ideální podmínky pro aktivní dovolenou. Krásná příroda, příznivé klima vhodné i pro astmatiky a alergiky, dostatek ubytování, restaurací a spousta možností jak aktivně trávit čas – to vše je Hornovsacko. Patří rovněž k nejoblíbenějším destinacím lyžařů na Valašsku. Kromě lyžování se tady dá taky bruslit, využít krytá sportoviště nebo vyzkoušet snowtubing.

 

Památky a historie Hornovsacka

 
 
Na Hornovsacku je řada cenných památek lidové architektury, ale i památky židovské a zajímavé turistické atrakce.

Archeologické památky

V místě Na Žárech v Huslenkách-Kychové se v roce 1943 našel poklad pětadvaceti bronzových náramků z doby lužické kultury, asi 1200 let před n. l.

Hrady a zámky

Nejvýznamnějším zámkem regionu je Vsetín, renesanční zámek s vnitřním dvorem vroubeným arkádami. Později byl upraven do současné klasicistní podoby. Posledními soukromými vlastníky zámku od r. 1938 byli Marie Baťová se synem Tomášem. Od roku 19645 sídlo regionálního muzea a dějiště mnoha kulturních akcí. Od roku 2003 je zpřístupněna i vyhlídková zámecká věž. Součástí zámeckého areálu je přilehlý anglický park, založený v 1. polovině 19. stol., se vzácnými dřevinami a romantickou stafáží umělé zříceniny „antického chrámku“. Zámeček Thonetů v Halnekově dnes slouží jako rekreační středisko a Zámek, tzv. Kaštýl, v Hovězí je v soukromém vlastnictví a není přístupný.

Církevní památky

Z katolických kostelů stojí za zmínku například farní kostel Nanebevzetí Panny Marie ve stylu pobělohorského baroka ve Vsetíně. Z evangelických kostelů stojí za pozornost vsetínský kostel podle projektu Dušana Jurkoviče.

Zajímavost: Dne 28. dubna 1780 projížděl krajem císař Josef II., který jel na noc do vsetínského zámku. Ve chvíli příjezdu, asi v 9 hodin večer, vhodil do císařova kočáru místní tkadlec a knihař Jan Aron Bubela žádost 25 valašských obcí o náboženskou svobodu. Císař přijal žádost laskavě a slíbil podavatelům svou ochranu. Petice se stala jedním z impulzů k vydání tolerančního patentu (1781), kterým bylo poddaným povoleno vyznávání evangelické víry. Tato událost se ve Vsetíně každoročně připomíná kulturně - společenskou akcí Valašské záření.

Lidová architektura a památky venkova

V obcích Huslenky (Kýchová), Velkých Karlovicích (Podťaté) a Zděchově jsou vesnické památkové zóny. V Huslenkách je známý Čemanův dvorec – soubor valašských dřevěnic s kamenným podstavcem. Ve Velkých Karlovicích se dochoval roubený kostel Panny Marie Sněžné a řada staveb roztroušených v jednotlivých údolích, například fojtství v údolí Bzové, jehož kopii je možno zhlédnout i v rožnovském skanzenu, nebo usedlosti v údolích Jezerné, Léskové či Na Sihle. Ve Zděchově se historické dřevěné domky dochovaly v osadě Hajdovy. K nejcennějším souborům valašských chalup zachovaných v původní lokalitě patří 26 roubenek v Karolínce-Raťkově. Domy pochází z přelomu 18. a 19. století a jsou obklopeny původními stodolami, seníky a sklípky. Zajímavé budovy se dochovaly v řadě dalších obcí, například roubenky v Novém Hrozenkově. V chalupě č. p. 451 z roku 1835 je umístěn Památník Antonína Strnadla. V Halenkově v údolí Dinotice stojí roubená zvonička a v údolí Bratřejůvky jsou zajímavé včelí úly zdobené řezbami. Také ve Vsetíně na Horním náměstí je významná památka lidové architektury – Maštaliska bývalý panský dvůr, později přeměněný na konírny. Na posledních úpravách vzhledu se podílel také Dušan Jurkovič.

Židé a židovské památky

V Karlovicích se nachází židovský hřbitov, stejně jako ve Vsetíně. Vsetínský Hřbitov je z roku 1888 a je na něm 120 náhrobků. Na ohradní zdi před vstupem byla v roce 1998 odhalena pamětní deska se jmény obětí nacistické rasové perzekuce ze Vsetína a okolí. Hřbitov je volně přístupný.

Historická města

Vesnické památkové zóny jsou v obci Huslenky, Velkých Karlovicích (Podťaté) a Zděchově,

Turistické atrakce

U Velkých Karlovic na Čartáku stojí rozhledna Súkenická, jako rozhledna slouží rovněž věž vsetínského zámku. Zajímavé jsou taky památky moderní architektury, jako je funkcionalistický dům státní banky nebo dům u Rodingerů ve Vsetíně. V Karolince stojí kostel Panny Marie Karmelské, v němž je umístěna největší dřevěná socha Madony v České republice (253 cm). Na fojtství ve Velkých Karlovicích a v jeho okolí se natáčel film Stíny horkého léta.

Vojenské památky

Ve Vsetíně před Maštalisky stojí památník, věnovaný obětem z řad účastníků valašských povstání z let 1620 - 1644. Ve Vsetíně na ohradní zdi židovského hřbitova je památník židovským obětem 2. světové války ze Vsetínska. Přechod 1. čs. Armádního sboru přes Papajské sedlo připomíná pomník v Huslenkách-Kychové.

 
 

 


Archiv

Kalendář
<< červenec / 2022 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 109511
Měsíc: 1106
Den: 43