Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hornolidečsko

 

Hornolidečsko       30394_1289355276143_1298048268_30753302_5239773_n.jpg

 
 
 
Hornolidečsko je kraj živých lidových tradic, krásné přírody a bohatých možností aktivních odpočinku po celý rok.

Na Hornolidečsku se nachází řada zajímavých lidových staveb, například roubený dům se sušárnou ovoce v Senince, i památek na 2. světovou válku, například v Prlově nebo na Vařákových pasekách. Na území regionu, který leží v CHKO Beskydy v oblasti Javorníků a Vizovických vrchů se nachází největší pískovcové skalní město v moravských Karpatech – Pulčínské skály. Hornolidečsko žije po celý rok bohatým kulturním životem, v němž mají pevné místo staleté tradice a dobrá místní muzika. Zdejší fašankové průvody s voděním medvěda nebo starovalašské dožínky jsou proslulé. Možnosti trávení letní dovolené doplňují pěší trasy a cyklotrasy, jako je Hornolidečská magistrála. Na své si ale přijdou i horolezci na Čertových skalách nebo rybáři u Lačnovských rybníků. I zima na Hornolidečsku může být velmi příjemná. Je tady několik zimních středisek s vleky a běžeckými tratěmi, ale také komfortní zázemí pro relaxaci a sportování pod střechou.

 

Památky a historie Hornolidečska

 
 
Na Hornolidečsku se nachází řada zajímavých lidových staveb i památek na 2. světovou válku.

Archeologické památky

V Pulčínských skalách u Francovy Lhoty byly objeveny pozůstatky sídliště lidu popelnicových polí s nálezy z doby bronzové, kultury lužické, laténské a slovanské.

Hrady a zámky

Příkladem hradní zříceniny je skalní hrad Pulčín u Francovy Lhoty, který byl postaven ve 13. a zanikl koncem 15. století. U Pozděchova se nachází dřevěný zámeček patřící kdysi vizovické vrchnosti.

Církevní památky

Z katolických kostelů stojí za zmínku klasicistní kostel sv. Jana Křtitele z roku 1778 ve Valašské Polance, který má oltář výjimečně orientovaný na západ. Zajímavý osud potkal moderní kostel Panny Marie, královny nebe a země v Lačnově. Jeho základní kámen byl položen v roce 1968, ale po dokončení nesměl být z ideologických důvodů 20 let vysvěcen. Stalo se tak až v říjnu 1991.

Lidová architektura a památky venkova

K zajímavým památkám lidové architektury patří například roubená zvonice východního typu ve Střelné, roubený dům se sušárnou ovoce v Senince z roku 1832 nebo roubenky v Lačnově, Študlově či Lužné, odkud pochází také roubená zvonice a Mališův dům přemístěné do rožnovského skanzenu. V Horní Lidči se nachází dřevěná sýpka s pavlačí z poloviny 19. století, staré dřevěné domky a kovárna.

Turistické atrakce

K zajímavostem patří moderní zvonice ve středu Francovy Lhoty se zvonkohrou od Laeticie Ditrichové a dřevěná rozhledna na Čubově kopci poblíž obce.

Vojenské památky

Na Valašsku za 2. světové války působilo několik partyzánských skupin, jejichž činnost připomínají památníky např. v Prlově nebo Leskovci, kde v mlýně nacisté vyvraždili rodinu Juřičkových. Do školy v Lačnově chodil Josef Valčík, jeden z atentátníku na říšského protektora R. Heidricha, Vařákovy paseky pak byly 1.5.1945 vypáleny a část obyvatel popravena za podporu partyzánů.

 
 

 


Archiv

Kalendář
<< červenec / 2022 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 110815
Měsíc: 949
Den: 21